Вул. Ринок пл., 32
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Ринок пл., 32
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
торгові заклади
Історичні дані
Стиль:
Модерн
Архітектори:
Жихович Е.
Лужецький Михайло
Реконструкції:
реконструкція будинку і перебудова його під перший у Львові універмаг.
Історична довідка
Західна сторона площі Ринок завершується кутовою чотирьохповерховою будівлею, побудованою на місці старого будинку в 1912 році за проектом М. Лужецького і Е. Жиховича по замовленню Ф. Зіпера.
Спочатку приміщення підвалу, першого поверху і антресолі були відведені під торгівлю. Решта поверхів займали житлові приміщення.
В 1936 році була проведена реконструкція будинку (арх. Ф. Каслер) і перебудова його під перший у Львові універмаг. Тут розміщувались фірми "Зіпер" і "Труст", а також магазини фірми "Ліпсія" (вл. Е.Фельдман", 1934р.), магазин дамської конфекції (вл. Ч.Фортнер, 1936р.)
В теперешній час частина великого витягнутого в плані будинку з невеликим внутрішнім двором займає універмаг з його великими торговими залами і адміністративними приміщеннями.
Кожна частина будівлі має свою сходову клітку. В під'ізді з вулиці Шевської ліфт.
Фасад будинку з пл. Ринок з асиметричною композицією прорізів першого і другого поверхів. На першому поверсі-вхід в універмаг у вигляді широкоі ниші, розділеноі двома пілонами, на які опирається вироблена на фасаді карнізом і пілястрами частина будівлі з широкими вітринами. Справа від входу - великий арочний проріз з декоративним обрамленням, над яким виступає масивний балкон другого поверху з фігурними балясинами, що опирається на кронштейни. Фасад на рівні третього і четвертого поверхів-трьохвіконних з центральною симетрією, яка композиційно підчеркнута обрамленими рустом прорізами вікна третього і дверей балкона четвертого поверхів і овальним вікном високого фігурного атика, який височить над виступаючим профілірованим карнізом.
Фасад будинку з пл. Ринок плавно переходить в широкий 10-віконний фасад з вул. Шевської, рівномірно розбитий по вертикалі еркерами висотою другого, третього і четвертого поверхів. Між еркерами створена композиція, яка гармонує з рішенням фасаду зі сторони пл. Ринок. Широкі вікна еркерів обрамлені рустом з сандриками: вікна другого і четвертого поверхів - -з лінійними, а третього - з трикутними. Аналогічно обрамлені прорізами плавного злиття фасадів будинку. Тут на третьому поверсі розміщений дуговидний балкон, а на першому поверсі --портал закладеного дверного прорізу з трикутним сандриком.
Нижній рівень еркерів, що опираються на фігурні кронштейни підчеркнутий горизонтальною тягою. Верхний рівень -профільованим карнізом, над яким з'являється "глуха" аркада мезаніна з вузькими арочними вікнами, по два над кожним еркером, і з металевими підвиіконними гратами на квіти. Завершаний фасад фігурним аттиком над профільованим карнізом. Цокольний, розшитий під руст, поверх розділений вітринними прорізами, крайні з яких - арочноі форми.
Вхід в будівлю зі сторони вул. Шевської - у вигляді порталу з трикутним сандриком, світловим вікном прямокутноі форми і пилястрами по боках. Вхідні двері дерев"яні з накладними фільонками.
В інтер"єрі збереглись ліпні розети на стелі під'їзду і на стінах; мраморні плити панелей, забіжні сходи з мармуру і іі фігурне огородження з металевих кованих прутів.
Цей будинок - пам"ятник архітектури в стилі модерн, але, неиівлячись на притаманні йому неоренесансні елементи, через своі габарити він вносить дисгармонію в ансамбль пл. Ринок.