Вул. Друкарська, 4

Основна інформація

Адреса об’єкта:

Вул. Друкарська, 4


Про об’єкт

Історична функція:

житлові

Сучасна функція:

житлові


Історичні дані

Короткий опис
Будинок 4-х поверховий, розташований на куті вулиць Друкарської і Вірменської, з невеликим внутрішнім двором. Перший поверх і кути будинку рустовані. Вікна рівномірно розміщені, мають профільовані обрамлення, а на 2 поверсі - з трикутними сандриками. Архітектурно підкреслений кут будинку, який має двохярусний еркер, котрий підтримують консолі з багатим ліпним декором та два атланти (фігури чоловіків - старого і молодого). Фасад завершений ліпним карнизом та аттиком-балюстрадою на куті. Головний вхід в будинок оздоблений порталом з картушем і вазами. Інший вхід (з вул.Вірменської) також має гарний портал з скульптурною фігурою, що молиться, в оточенні путті. Вхідна брама - дерев'яна різьблена з скляним заповненням і металевими решітками. Під'їзд декорований рядом пілястр, перекритий хрестовим склепінням, має два портали входів, які тепер закладені. Сходова клітка прямокутна в плані, залізобетонна, з кам'яними сходинками і металевими кованими огородженнями з дерев'яними поруччями. На сходових площадках збережені старі дерев'яні двері в квартири. Підвальні приміщення зі сторони вул.Друкарської - великі, просторі, перекриті цегляними циліндричними склепіннями, стіни викладені з каменю і цегли

Більше

Історична довідка
Вулиця Друкарська розташована в північно-західній частині середньовічного Львова. Ці житлові квартали почали формуватися у середині XIV ст. по плану типової регулярної забудови європейських середньовічних міст в межах оборонних укріплень. "Місто в мурах" в плані було майже квадратним, 600 на 600 м, розміщене вздовж річки Полтви, примикало із заходу до давньоруського княжого міста, а з північної сторони - до пагорбів Високого Замку. Місто було оточене з усіх сторін двома рядами мурів з вежами і бастеями, ровами і валами. Вулиця Друкарська - одна з восьми вулиць, які починаються від площі Ринок, головної адміністративної і торгової площі середньовічного міста. Перша назва вулиці "Дорога за оленем" згадується в 1686р. і пов'язана з тим, що на місці теперішнього будинку №45 на пл.Ринок тоді стояв інший, який називався "Під оленем". Вулиця спочатку була малозабудована і закінчувалася тупиком, бо впиралася в старий будинок родини Августиновичів, який в сер.XIX ст. знесли. Відтак, вул.Друкарська з'єдналася з Вірменською і з того часу стала називатися Вірменською бічною. Вулиця в XVII-XVIII ст. була заселена, в основному, вірменами і входила у Вірменську дільницю. В 1871р. вулиця мала назву Гродзіцьких ( на честь польських військових діячів XVII ст.). Сучасна назва Друкарська - з 1949р. - з'явилася на відзначення 375-річчя українського книгодрукування. На розі Друкарської і вул.Ставропігійської під №2 стоїть будинок, в якому розміщена найстаріша, з 1735р., діюча львівська аптека, яка називалася "Під чорним орлом". Після реставрації 1985р. тут відкрився унікальний музей. А будинок №3 на вул.Друкарській має назву "Під богородицею" ( статую відновили в 90-х роках ХХ ст.). Це колишній будинок родини Шольців, побудований в сер.XVI ст., перебудований в XIX ст. Будинок №4 на вул.Друкарській побудований в 1876р.на місці двох середньовічних будинків XVII-XVIII ст. Про це свідчить кам'яна кладка нижньої частини фундаментів, що простежується у пивницях. Відомо, що в 1893р. проводилася реконструкція будинку будівничим Леоном Карчевським (Leon Karczewski): було проведено каналізацію, а в приміщеннях 1 поверху були влаштовані магазини. На верхніх поверхах було житло, яке здавалося в оренду. В 1937р. як власниця будинку згадується Ольга Мохнацка (Olga Mochnacka) в зв'язку з пожежею на 2 поверсі.
вул. Вірменська, 26(вул. Друкарська, 4) Чотирьохповерховий, кутовий, цегляний поштукатурений житловий будинок, розміщений на перехресті доріг Вірменської і Друкарської, заглиблений відносно рядової забудівлі вулиці. Збудований в 1872-1876 роках в стилі еклектики на місці декількох невеликих будинків (серед яких був будинок Піноцці XVIIст. з багатою кам'яною різьбою) В плані Г-подібної форми, з подвір'ям-криницею посередині, з трьома сходовими клітками, навколо яких розмішені квартири анфілатно-коридорного планування. Зовнішній декор споруди дуже багатий. Фасад вкритий повздовжнім рустом: глибоким-на цокольному поверсі і на пілястрах, дрібним- на простінках другого поверху. На зрізаному куті споруди знаходиться великий, на два поверхи, еркер, який знизу підтримується двома атлантами під консолями і трапецеподібною підпорою посередині. Закінчений еркер балконом з цікавою кованою решіткою витонченого геометричного орнаменту. Віконні пройоми I поверху прямокутної форми, деякі з них мають металеві гофровані жалюзі. Вікна II-IV поверхів прикрашені ліпленими прямокутними і овальними сандриками, наличниками, виступаючими підвіконниками і тягами. Фасад закінчений багатодекорованим карнізом, над яким в кутовій частині споруди височить аттик Споруда має двоє вхідних різьблених дверей з невеликими світловими вікнами, заповненими решітками. З вулиці Вірменської над входом в ніші знаходиться скульптура мадонни XVIII ст. З вулиці Друкарської-головний вхід в споруду, який підкреслений ліпленим рустованим порталом, прикрашеним двома вазами по боках і медальйоном в вінку. З цінних елементів інтер'єру необхідно відмітити прямокутні в плані кам'яні сходи з кованою металевою решіткою, хрестові склепіння, керамічні кахлі підлоги і ліплеку стін. В теперішній час частина приміщень першого поверху використовується як службові; решта-житлові.

Більше