Вул. Краківська, 4

Основна інформація

Адреса об’єкта:

Вул. Краківська, 4


Про об’єкт

Історична функція:

житлові

Сучасна функція:

житлові


Історичні дані

Стиль:

Класицизм

Короткий опис
Житловий будинок, трьохповерховий, з підвалами та горищем загальною площею 372.8 кв.м, однодільний. Головний фасад п"ятивіконний, брама зміщена вліво від осі фасаду. Прямокутний в плані, з пивницями і горищем. Центральна частина на рівні 2-3 поверху виділена іонічними пілястрами з завершена трикутним фронтоном. Портали на першому поверсі з напівциркульним завершенням. Будинок- один з кращих зразків класицизму в житловому будівництві Львова.

Більше

Історична довідка
Розташований будинок на території середмістя, на одній з вулиць, що веде до центральної площі середмістя - Ринкової. Вулиця Краківська згадується в документах 1382 р. під назвою Татарська, бо за міськими мурами при брамі жили татари. Були ще інші назви вулиці - Поганська, Сарацинська. Сюди пролягав шлях на Краків. Краківська брама, яка завершувала вулицю, збудована в 1386 р. і спочатку теж називалася Татарською. Назва вулиці Краківська вперше згадується в 1441 р. В середньовіччі це була вулиця ремісників. Тут мешкали мечники, малярі. В середньовіччі будинок відомий як Кульчиківська кам'яниця. За даними ліктьового податку 1767 р. кам'яниця № 4 значиться як Голубовичівська. Матеріали Львівського державного обласного архіву, що містять інформацію про будинок, відносяться до 1857 р. Тоді власник двоповерхового на той час будинку подає до магістрату скаргу про те, що в будинку протікають водосточні труби, подвіря в поганому стані, власник просить дозводу провести реконструкцію будинку і покрити дах бляхою, підключити його до каналізаційної мережі. (проект 1857 року), згідно з яким і проводиться декор фасаду в класицистичному стилі, що нині існує. В 1867 р. новий власник Арон Філіпп просить дозволу провести реконструкцію дахів з влаштуванням мансарди. Він також будує двоповерхову офіцину. Офіцина забудовує невеличне внутрішнє подвір'я, залишається лише подвір'я типу колодязь з внутрішними балконами. На рівні другого-третього поверхів. В 1919 році власниками будинку є подружжя Фрідманів, вони добудовують третій поверх у будинку і проводять перепланування поверхів.(проект 1919 року). На першому поверсі є магазин, в підвалі - склад магазину (магазин і склад хутра Я.Гововіца). В 1928 році в будинку проведено обстеження спеціальною комісією, котра стверджує, що будинок є в доброму стані і його можна заселяти після проведеного ремонту. В 1933 р. за проектом арх. А.Корнблюта проводиться ремонт та перепланування офіцини. В цьому ж році змінюються вітрини у двох магазинів з окремими входами, що є на першому поверсі.
.Дiм входить в лiнiйну забудову вулицi. Цегляний, прямокутний в планi, трьохповерховий, пятивiконний з кiлькома змiщеним влiво від осi фасаду пiд'iздом. Один з кращих зразків стилю класицизму в житлових спорудах Львова. Центральна частина на рiвнi другого-третього поверхiв розкріпована iонiчними пілястрами i довершена трикутним фронтоном. Прорізи першого поверху з напiвциркульними завершеннями, по осi другого поверху -балкон, мiж другим i третiм поверхами рельеф роботи скульптора Павла Євтелье, що зображає Амура i Психею. Сходова клiтка колодязьного типу. Нижнi поверхи використовуються пiд магазини. /А. Ю. Дорош/.

Більше