Вул. Наливайка С., 6
готель "Прикарпатський"
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Наливайка С., 6
Власна назва:
готель "Прикарпатський"
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
громадські споруди
Історичні дані
Стиль:
Сецесія
Архітектори:
Авін Йозеф
Короткий опис
Будинок 4-х поверховий, кутовий, розташований на розі вулиць Наливайка і Тиктора, з невеликим внутрішнім двором.
Головний фасад вирішений в стриманих архітектурних формах. Центральна частина виділена ризалітом. На гладкому фасаді активними акцентами є невеликі півкруглі балкони з металевими кованими стилевими решітками ( на 3-4 поверхах ) та з суцільними мурованими огородженнями на 2 поверсі. Вікна будинку мають ліпне обрамлення.
Перший поверх - асиметричний: справа розміщена головна металева брама, оточена двома круглими віконцями; зліва - великі вікна-вітрини.
Фасад завершений овальним фронтоном з ліпним декором геометричного малюнку (замкові камені, перев'язані стрічки, китиці).
В інтер'єрі збережені ліпний декор в під'їзді, стара керамічна підлога, дерев'яні двері і вікна. Заслуговує уваги гарна велика сходова клітка: прямокутна в плані, сходинки - з чорного мармуру, огородження - металеве коване ажурне геометричного малюнку.
Всі внутрішні приміщення перебувають в незадовільному технічном стані, вимагають ремонту і реставрації
Історична довідка
Вулиця Наливайка розташована в колишньому Краківському передмісті Львова, яке почало інтенсивно забудовуватися в другій половині XIX ст. З часів давньоруського, княжого Львова ( XIII-XIVст.) ця місцевість через болотистий характер берегів Полтви була малозаселена. Але майбутня вулиця Городоцька існувала. В давні часи це була просто дорога, яка вела на захід. В 1507р. в документах вона згадується під назвою "Західна дорога проти Кракова", яка починалася від оборонних мурів Львова, переходила мостом через Полтву і далі вела за межі міста на Городок, Перемишль, Краків. При цій дорозі з 1453р. існувала давня православна церква Благовіщення, яка була знесена в 1802р. ( ріг вул.Городоцької і Менцинського).
Нижня, початкова частина вул.Городоцької з 1570р. називалася вул. Св. Анни ( від назви костелу, побудованого в XVI ст.). Крім костелу Анни на вул. Городоцькій в 1614р. був побудований жіночий монастир Св.Бригіди з невеликим костелом, який в 1785р. перетворився на австрійську в'язницю "Бригідки", яка діє дотепер.
В кін.XIX, в 1871р., вулиця змінила назву - стала називатися Казимирівською ( в честь двох польських королів), і характер забудови. Вул.Городоцька і прилеглі до неї вулиці Наливайка, Тиктора, Менцинського, а також квартали з протилежної сторони (вулиці Шпитальна, Рапопорта, Шолом-Алейхема, Клепарівська, Куліша) заселялися переважно єврейською буржуазією, яка будувала тут прибуткові будинки, недорогі готелі, магазини, а також школи, бурси, гімназії.
В будинку №15 на вул.Городоцькій в 1913р. існував готель "Асторія" ( арх. А.Гартль, кол. готель "Київ"), в будинку №17 - з 1914 до 1939 року, а також і в радянські часи, діяла швейна фабрика ( арх. А. Вайс). Буднок №45 ( 1912р., арх.. Й.Вінярж) належав найбільшому домовласнику Галичини, промисловцю Іоні Шпрехеру, який заснував там синагогу. Поруч, в кутовому будинку ( вул.Огієнка,18), була єврейська гімназія, а під №20 на вул.Огієнка жив відомий єврейський діяч, лікар і письменник М.Рапопорт.
Вулиці Шолом-Алейхема ( кол.Бернштейна) і Наливайка (кол.Різницька) були осередками єврейського громадського життя. На вул.Шолом-Алейхема діяли єврейський театр, громадський центр, єврейський музей.
Вулиця Наливайка виникла в 1840р., стара назва Різницька походить від "різниці" (бійні, яка була ритуальна). Також на вул.Наливайка під № 11 знаходилася головна канцелярія раввината; в будинку № 6 - готель, в будинку № 5 - лазня.
Будинок № 18 на вул.Наливайка - один з небагатьох, що належав християнам. Він був побудований в 1912р. архітектором Станіславом Улейським ( S.Ulejski) і інженером Каролем Ріхтманом ( K.Richtmann) для власника Яна Франца.
На сусідній вулиці Тиктора з XIV ст. і до 1789р. стояв костел Св.Станіслава і при ньому шпиталь для прокажених ( з 1578 і до 1945 року вулиця так і називалася - Св.Станіслава). Теперішні будівлі - з кін.XIX-поч.ХХ ст. В будинку № 5 до 1940р. діяв єврейський педагогічний інститут і бібліотека.
До речі, синагоги, в основному, розміщувалися в районі сучасного ринку "Добробут" ( вулиці Санська, Стара, Вугільна, площі Теодора, Ст..Ринок).
Сучасна назва вулиці Наливайка з 1950р. названа в честь козацького ватажка Северина Наливайка ( 1560-1597рр.), керівника повстання в кін. XVI ст. в Україні і Білорусі, страченого поляками.
Будинок №6 на вул.Наливайка побудований в 1912р. за проектом архітектора Юзефа Авіна на замовлення Владислава Жільбера як дохідний будинок. Споруда зведена в стилі модерн на місці знесеного невеликого двоповерхового будинку, який походив з 1830-х років.
Фасад з вул.Тиктора ( кол. вул. Св.Станіслава) був частково реконструйований за проектом архітектора Владислава Шпетмана у 1926 р.
В 1935 р. нова власниця - Берта Браунер переплановує будинок під готель, який мав назву "Splendid" ("чудовий"). Будівельні роботи проводила фірма З.Кальтмана зі Львова, а інсталяції водопроводу та каналізації - фірма "Консервації".
Після 1945 р. готель отримує нову назву - "Прикарпатський".