Вул. Крива Липа пр-д, 8
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Крива Липа пр-д, 8
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
житлові
Історичні дані
Короткий опис
Будинок 3-х поверховий, розташований в лінійній забудові вулиці, з невеликим внутрішнім подвір'ям.
Головний фасад по боках виділений невеликими ризалітами з рустованими краями. Вікна мають профільовані обрамлення ( на 3 поверсі у вигляді пілястр) з карнизиками. Міжвіконний простір декорований ліпниною у вигляді картушів під аркою із замковим каменем. По осі будинку над головною дерев'яною брамою на 2 поверсі розміщений довгий балкон з мурованими стовпчиками-балюстрадою.
Під'їзд будинку видовжений, без декору, з керамічною підлогою. Сходова клітка напівовальна в плані, cходи - залізобетонні з кам'яними сходинками і кованим металевим огородженням геометрично-рослинного орнаменту. В деяких квартирах збережені автентичні вхідні і внутрішні двері, кахельні печі, старий паркет.
Історична довідка
Проїзд Крива Липа розташований в центральній частині м.Львова, з'єднує вулиці Дорошенка і Січових Стрільців на їх початках. Ця територія в давні часи входила в межі Галицького передмістя, яке розкинулося у південно-східному напрямку від середньовічного "міста в мурах". (Це місто, сформоване в XIV- XVI ст., з площею Ринок в центрі, з ратушею, з головним Кафедральним костелом, було майже квадратним в плані, 600 на 600 м, оточене фортифікаційними спорудами, примикало до гори Високий Замок з однієї сторони і ріки Полтви з другої.)
Галицьке передмістя було велике по території (від сучасної вул.Гнатюка до вул.Личаківської) і найбільш заселене, в основному поляками, а також українцями.
Район вул.Дорошенка і Гнатюка в нижніх їх частинах був майже не забудований: на лівому березі Полтви були болота і мочари, зарослі деревами і чагарниками.
Через Полтву в південно-західному напрямку ( в напрямку до пр.Свободи ) вели декілька доріг : Сокільницька - від Галицької брами на Сокільники, Стрий ( тепер вул.Коперніка); Єзуїтська - від Єзуїтської фіртки до єзуїтських фільварків ( тепер вул..Гнатюка) ; Городоцька - від Краківської брами на Городок, Янів.
Між цими шляхами де-не-де на придатних місцях розкинулися маленькі хатки. Найбільшою спорудою тут був комплекс шпиталю і костелу св.Станіслава, що розташувався в околиці сучасної вул. Тиктора.
Історія вулиць Дорошенка (Сикстуська) і Гнатюка (Єзуїтська) починається з XV-XVI ст. Вулиця Сикстуська вела до маєтку львівського патриція Е.Сикста, а вулиця Єзуїтська - до фільварків ченців-єзуїтів. Забудова вулиць Сикстуської і Єзуїтської була тільки у верхніх їх частинах, тому що ці вулиці починалися безпосередньо від лівого берега р.Полтви, який був сильно заболочений. Осушення цих нижніх територій методом відводу води дерев'яними коритами-жолобами почалося в кін. XVII- поч.XVIII ст. Тоді і виникають тут шляхетські маєтки родин Потоцьких, Косаківських, каштеляна Каменського. Відомий також Алвертівський двір ( де тепер проїзд Крива Липа).
Вулиця Січових Стрільців утворилася в середині XIX ст. На поч. XIX ст. територія міста між названою вулицею і вул. Дорошенка ( кол. Сикстуською) належала відомому ботаніку Майєру, який заклав тут сад з фруктовими деревами. Тому перша назва вулиці з 1841р. була Майєра, з 1871р. - Майєрівка.
Між вулицями Дорошенка і Січових Стрільців з кінця XIX ст. утворилася вулиця, яка дістала назву Пасаж Гаусмана. У 1892-1893рр. за проектом Еразма Герматника на пр.Свободи,35 був споруджений новий будинок "Гранд Готель" на замовлення Беріха Вольфа Гаусмана (B. W. Hausman). "Гранд Готель" складав єдиний комплекс з пасажем Гаусмана, побудованим в 1893-1895рр. Родині Гаусманів належали всі будинки пасажу та численні крамниці, ремісничі майстерні, ательє, які задовільняли найвибагливішого клієнта. Відзначимо друкарню Фрідмана, інформаційно-рекламне бюро, бюро детективів, майстерню наукових приладів, приймальні дантистів і адвокатів.
Будинок №8 в проїзді Крива Липа побудований в кін.XIX ст. як дохідний дім. На верхіх поверхах були житлові квартири, які здавалися в оренду, на першому - магазин і кав'ярня.