Вул. Коперника М., 9
кінотеатр
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Коперника М., 9
Власна назва:
кінотеатр
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
державно-адміністративні установи - науково-освітні установи
Історичні дані
Архітектори:
Теодорович Казимир
Реконструкції:
Реконструкція інтер'єру.
Короткий опис
Будинок 4-х поверховий, кутовий, без внутрішнього подвір'я. Головний фасад симетричний, 1 поверх з великими вікнами-вітринами і широкою брамою-проїздом.
Середня частина головного фасаду на рівні 2-4 поверхів розчленована профільованими пілястрами, між якими рівномірно розміщені вікна з обрамленнями і прямокутними ліпними декоративними вставками. На 2 поверсі над брамою - довгий балкон з ліпними балясинами. Краї будинку рустовані і завершені аттиками-балюстрадами.
Головним декоративним акцентом будинку є 4 скульптурні композиції дітей, які розташовані на балконі 2 поверху.
Головна металева брама з квадратними віконними заповненнями веде в широкий під'їзд, оздоблений арками, кесонною стелею, ліпним декором (вази з квітами і фруктами, гірлянди).
Сходова клітка прямокутна в плані, стіни та стелі декоровані ліпниною ( волюти, прямокутні профільовані площини). Сходи залізобетонні, сходинки - з мармурової крихти, огородження - металеве коване, геометрично-рослинного орнаменту.
В інтер'єрах збережені стара дерев'яна столярка (двері і вікна), старі паркетні і керамічні підлоги.
Історична довідка
Вулиця Коперніка виникла у XV ст. і веде у південно-західному напрямку від центру. Перша її назва - Сокільницька ( від с.Сокільники під Львовом), пізніше - вул.Широка, а з 1870 р. - Коперніка. Інтенсивна забудова вулиці почалася з середини XIX ст.
Будинок №9 побудований на місці старого одноповерхового будинку початку XIX ст. В середині XIX ст. будинок був 2-х поверховий ( в 1865р. погоджувалась прибудова в подвір'ї). В 1874р. будується новий 3-х поверховий будинок, а в 1876р. погоджується проект об'єднання двох сусідніх будинків (наступного з вул. Ф.Ліста) та надбудови 4-го поверху на замовлення Вінсента Бауровича ( Wincent Baurowicz ).
В 1890р. були добудовані сходи в офіцині. На 1 поверсі було декілька магазинів, серед яких "Zaklad umundurowania oficerow i urzendnikow". Herman Rosenthal ( 1900р.) та "Towary koscielne" (1907р.).
В 1912-1913рр. за проектом Казимира Теодоровича (Kazimierz Teodorowicz) на замовлення власника Мечислава Теодоровича був побудований новий 4-х поверховий будинок ( або грунтовно перебудований старий?). Проектом передбачалося влаштування кінотеатру на 1 поверсі , перекриття внутрішнього подвір'я, а також нового стрихового поверху, додаткової сходової клітки.
В 1925р. за проектом архітектора Є.Червінського було проведено реконструкцію інтер'єрів кінотеатру і під'їзду в некласицистичному стилі, а фасад збагатився прекрасними скульптурними композиціями з зображенням дітей на балконі 2 поверху. В 1933р. погоджується проект реклами кінотеатру "Копернік", в 1937р. - новий варіант реклами інженера Ф. Аллеса (Alles). В 1935р. на 1 поверсі був магазин жіночого одягу "Margot". В 1938р. погоджується проект нового оздоблення фасаду.
Кінотеарт в цьому будинку відкритий в 1912 р. Глядацький зал і під'їзд переобладнаний в стилі неокласицизму в 1925 р. арх.Червінським.
Кінотеарт в цьому будинку відкритий в 1912 р. Глядацький зал і під'їзд переобладнаний в стилі неокласицизму в 1925 р. арх.Червінським.