Вул. Підвальна, 13
музей королівський
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Підвальна, 13
Власна назва:
музей королівський
Про об’єкт
Історична функція:
фортифікаційні та військово-інженерні
Сучасна функція:
громадські споруди
Історичні дані
Стиль:
Бароко
Архітектори:
Гродзіцький Павло
Історична довідка
Королівський арсенал прилягає до внутрішньої оборонної стіни. Він, на відміну від Міського, збудований на кошти короля. Його спорудження почалося в 1639 р. під наглядом військового інженера-фортифікатора Павла Гродзіцького. Головний фасад арсеналу вирішений у легких витончених формах барокко з відкритою лоджією і завершений фігурним барочним фронтоном. Східний фасад більш стриманий: площину стіни оживляє тільки ритм вікон з білокам’яним обрамленням. Вікна першого поверху оформлені масивними трикутними сандриками, другого - лучковими; основним акцентом цього фасаду є кам’яний портал з рустованими пілястрами і волютами на антабліменті. Портал колись завершувався скульптурною групою “Архангел Михаїл, що попирає сатану”, виконаною львівським ливарником Каспером Франком в 1639 р. Тепер цей твір зберігається у Львівському історичному музеї.
Будівля арсеналу двохповерхова, з двома Г-подібними сполученими стіною крилами, котрі зі східної сторони огороджують внутрішний дворик. Перший поверх перекритий коробовими склепіннями, що опираються на масивні пристінні стовпи. Двічі - у 1824 і 1954 роках пам’ятка реставрувалась. Під час останньої реставрації на її головному фасаді відкрито замуровану лоджію. 335 Королівський арсенал XVI-XVII с., Підвальна, 13 Побудований між двома рядами міських оборонних стін. Будував його в 1639-1646 роках військовий інженер і архітектор Павло Гродзицький. В архітектурі будови органічно поєднуються, строгість захисної споруди і світськість елементів стилю барокко. В плані арсенал набуває видовжену по горизонталі букву П, з внутрішнім подвір'ям яке прилягає до міських захисних споруд. Аркові прорізи в яких крила споруди, оброблені рустом з натурального каміння, вони забезпечують сквозний проїзд. Головний фасад двохярусний, завершений фронтоном барокко. Перший ярус без декоративних елементів. На другому ярусі- глибока лоджія на двох піложах, які перекриті склепіннями. Чіткий ритм другому ярусу придають піластри розміщені по одному на пілошах і спарені по кутам будівлі. Третій ярус характерний щитом з трикутним фронтоном барокко, оалконом, двома вазами по сторонам, велютами і завитками. В двір повернений східний двоярусний фасад з виступаючим цокольним поверхом. В центрі цоколя знаходиться розкішний портал стилю барокко, де елементи класичного дороческого ордера тригліфи і метопи поєднуються тут з формами архітектури барокко: потужними завиеками волют, маскаронами, рустованими резолітами і т. п. З двох сторін портала розташовані три вікна в білокам'яному обрамлені з трикутними сандриками і крупною ростовкою. Другий поверх розділяють сім вікон в білокам'яних обрамленях розміщені в створі з вікнами і вхідним порталом цоколя.
В. С. Вуйцик, Державний історико-архітектурний заповідник, Львів, ”Каменяр” 1991р.
м. Львів
Королівський арсенал(1639р. )-1646р.
вул. Підвальна, 13.
Будинок арсеналу зброї, так званий королівським, построєний у 1639-1649 роках на кошти короля і по проекту львівського інженера і архітектора П. Гродзіцкого належить до пам"ятників львівської архітектури періоду ренесанса-барокко. Головним, східним фасадом будинок виходить на сучасну площу Арсенальну. Воно займає ділянку застройки розташованої в безпосередній близості від захисної стіни 17 століття з одної сторони і примикає до костелу Домініканців з другої сторони.
Головний фасад декорований чіткими срогими розщілинами, має нижній поверх з простим арочним порталом, обрамлений міцним рустом. Над порталом жерла двох кам"яних гармат. Другий ярус перетворений в трьохпольотну відкриту лоджію, аркада якої члениться спареними пілястрами тосканського ордену. Над лоджією возвеличується третій ярус-характерно барочний щит з трикутним фронтоном, балконом, двума вазами по сторонах, волютами і завитками.
В 1953 році була проведена реставрація головного фасаду арсеналу. Під час реставрації була розібрана цегляна кладка, якою була заложена аркада другого яруса.
В плані будинок арсеналу має конфігурацію витягнутої по горизонталі букви "П". Бокові флігеля обрамляють з двох сторін невеликий двір, відділений від вулиці решіткою. В двір звернений протяжний східний фасад, нижній поверх якого виступає якби террасою. В центрі-барочний портал. Елементи класичного доричного ордена-триглифи і ментопи, заповнені воєнними атрибутами, гармонують з формами барочної архітектури: міцними завитками волют, маскаронами, рустованими ризалітами. Над цим порталом була бронзова скульптура"Архистратег Михайло, поражаючий сатану", відлита пушкарем К. Франком в 1639 році. (Зараз вона зберігається в Історичному музеї).
З кожної сторони портала розташовано по три вікна, оздоблених трикутними сандриками і великою рустовкою. Вікна другого поверху, відділеного від нижнього розвинутим профільованим карнізом, заокругленими наличниками, оздоблені підтримуваними різними консолями. Фасад завершує розвинутий профільований карніз.
В інтер"єрі збереглися аркові склепіння, деякі білокам"яні обрамлення.
Л-ра: ГОІА ф., оп. І. N 1774,
ЛОАІ ф., оп. І. N 2873.
Історія Українського мистецтва т. ІІ., Київ, 1967р.
Лозинський В. Мистецтва Львова., Львів, 1898р. стор 73.
335 Королівський арсенал XVI-XVII с., Підвальна, 13 Побудований між двома рядами міських оборонних стін. Будував його в 1639-1646 роках військовий інженер і архітектор Павло Гродзицький. В архітектурі будови органічно поєднуються, строгість захисної споруди і світськість елементів стилю барокко.
В плані арсенал набуває видовжену по горизонталі букву П, з внутрішнім подвір'ям яке прилягає до міських захисних споруд. Аркові прорізи в яких крила споруди, оброблені рустом з натурального каміння, вони забезпечують сквозний проїзд. Головний фасад двохярусний, завершений фронтоном барокко. Перший ярус без декоративних елементів. На другому ярусі- глибока лоджія на двох піложах, які перекриті склепіннями. Чіткий ритм другому ярусу придають піластри розміщені по одному на пілошах і спарені по кутам будівлі. Третій ярус характерний щитом з трикутним фронтоном барокко, оалконом, двома вазами по сторонам, велютами і завитками. В двір повернений східний двоярусний фасад з виступаючим цокольним поверхом. В центрі цоколя знаходиться розкішний портал стилю барокко, де елементи класичного дороческого ордера тригліфи і метопи поєднуються тут з формами архітектури барокко: потужними завиеками волют, маскаронами, рустованими резолітами і т. п. З двох сторін портала розташовані три вікна в білокам'яному обрамлені з трикутними сандриками і крупною ростовкою. Другий поверх розділяють сім вікон в білокам'яних обрамленях розміщені в створі з вікнами і вхідним порталом цоколя.