Вул. Соборна пл., 15
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. Соборна пл., 15
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
житлові
Історичні дані
Короткий опис
Чотирьохповерховий, входить в лінійну забудову площі, з внутрішнім подвір"ям і офіцинами, примикає до території Галицького ринку
Фасад 7-мивіконний, симетричний, з ліпним декором (фриз, карниз, декоративні балясини під вікном 2-го поверху).По осі розташована брама-проїзд,над нею - балкон з ажурною металевою решіткою, з вензелем на трьох консолях з ліпним оздобленням (рослинні композиції).Вікна рівномірно розміщені,оздоблені пілястрами (2-3 пов.), ліпним обрамленням ( 4 пов.), мають трикутні і овальні сандрики.
Широкий проїзд веде у внутрішнє подвір"я ,забудоване з 2-х сторін офіцинами. З проїзду - вхід на сходову клітку, широку,квадратну в плані. Сходи дерев"яні, з різьбленими кутовими стовпчиками, з металевими ажурними огородженнями.Нижня частина сходових маршів обшита дерев"яними панелями.Фасад з подвір"я - простий, без декору, з внутрішніми балконами - галереями. В підвальних приміщеннях стіни викладені з цегли і каменю, наявні напіваркові дверні отвори.
Конструктивний стан будинку і стан збереження цінних архітектурних елементів вкрай незадовільний (тріщини і перекос несучих констрікуій і сходів, втрата огородження на сходах і декоративної ліпнини на фасаді.
Історична довідка
Забудова площі Соборної у Львові (кол. пл. Бернардинської), а також сусідніх площ Галицької і Міцкевича, почала формуватися після 1772р., коли за часів Австро-Угорщини почали розбирати міські фортифікаційні споруди і на нових територіях утворювалися нові площі і вулиці. Площа Соборна - одна з площ центральної частини міста, яка разом з пр. Свободи, площами Міцкевича і Галицькою утворює так званий львівський "Ринг" - головну репрезентативну вісь Львова. Цей проект був опрацьований в 1880р. членам Львівського Політехнічного товариства під керівництвом Юліана Захаревича, а після 1888р., коли за проектом інженера Вацлава Ібіанського було забетоновано ріку Полтву, остаточно сформувалася забудова нового львівського центру та був проведений благоустрій за загальною концепцією ландшафтного архітектора Арнольда Рерінга.
Архітектурний образ пл.Соборної формує, в першу чергу, ансамбль Бернардинського костелу і монастиря XVII-XIX ст. (тепер ц.Андрія, Державний історичний архів).Теперішня житлова забудова пл. Соборної відноситься до середини і кінця XIX ст.
Будинок №15 на пл.Соборній був побудований в середині XIX ст. Можливо, на цьому місці існували окремі одноповерхові будівлі початку XIX ст. Це можна припустити за аналогією до сусідньої ділянки №16 (колишній Галицький ринок), на якій в 1826р. існувала одноповерхова невелика будівля стайні та інші господарські приміщення. Можливо також, що ця територія, яка безпосередньо примикала до міських мурів, використовувалась як базар для торгівлі худобою.
В 1865р. в архівних документах згадується перший власник цього досить великого в плані будинку з великим внутрішнім подвір'ям Йозеф Зелінський (Jozef Zelinski), який скаржиться в магістрат на власників сусідньої ділянки №16 М. і Й.Кульчицьких (Mauricy i Jakob Kulczycki), через яких його кам'яниця замокає. В 1869р. з'являється новий власник будинку Арон Філіп (Aron Philipp), який проводить ремонтні роботи в будинку, ремонтує граничний мур, вибиває декілька дверей на місці вікон на 1 поверсі для влаштування магазинів ( 1869р., 1870р., 1875р.). Також, в 1875р. погоджується проект на добудову великої поперечної офіцини в подвір'ї. В 1882р. А.Філіп проводить реконструкцію даху з надбудовою 4 поверху і погоджує проект нового фасаду.
В 1901р. з'являється припис міського водоканалу про необхідність проведення розрахунку води, бо в будинку знаходяться "магазини, заклади, стайні на коні і корови, а також майстерні, столярна і слюсарна, чиншові квартири". "Всього квартир 25, туалетів 12, кухонь 18"! Це був супердохідний дім при сусідньому Міському базарі ( "Hala Targowa"), який утримувався вкрай незадовільно. В 1902р. навіть був припис про знесення деяких туалетів і квартири сторожа через їх непридатність і аварійність.
В 1911р. проводиться нова реуконструкція будинку вже наступним власником Й.Філіпом (Jachim Philipp), імовірно сином, яка стосується, в основному, модернізації численних магазинів і ресторану в партері. Архітектор Леопольд Райс (Leopold Reiss) розробив проект нових вітрин, дверей, реклами. В 1925р. погоджується реклама для ресторану і магазину горілок і лікерів Яна Новаковського ( Jan Nowakowski); в 1936р. - план вітрин архітектора С.Кайля (S.Keil).
В 1924-1925рр. магістрат неодноразово звертається до власника про ремонт граничного муру і торцевої стіни, які мають великі тріщини і загрожують обвалом на Міський базар. Також магістрат накладає штраф за незадовільний і антисанітарний стан пивниць, в яких були склади "бочок з огірками, вугілля і будматеріалів".
В радянські часи і в роки незалежної України доля цього будинку не покращилася - він є в аварійному стані і загрожує обвалом. А в підвалах до сих пір є "підпільні" склади товару торгівців при базарі.