Вул. братів Рогатинців, 2
Основна інформація
Адреса об’єкта:
Вул. братів Рогатинців, 2
Про об’єкт
Історична функція:
житлові
Сучасна функція:
житлові
Історичні дані
Стиль:
Класицизм
Історична довідка
Будинок займає ділянку між площею Міцкевича, вулицями Братів Рогатинців, Валовою, і Кравецькою. Побудований в 30 роках 19 ст.
Перший поверх перетерпів багаторазові перебудови. Останній раз проводилась реконструкція будинку в 1912 році. Тодішні власники брати Я. і А. Левицькі по проекту архітектора А. Пилера перебудовують частину будинку по вул. Кравецькій під кінотеатр "Міраж" (згодом кінотеатр ім. І. Франка).
Будова цегляна, триповерхова, прямокутна в плані, з внутрішнім двориком-криницею. Планування приміщень анфіладне. Подвір"я-криниця оточене на рівні другого і третього поверха галереями. Існують дві просторні сходові клітки з дерев"яними маршами.
Фасади зроблені в стилі класицизм. Стінки рустовані. Вікна оздоблені профільованими наличимками і сандриками. Фланги другого поверха відмічені широкими балконами з балюстрадою. Третій поверх прикрашений карнізом.
В інтер"єрі будови заслуговують уваги точені дерев"яні огорожі сходів і пічки, які збереглися, облицьовані кахлями виконаними в стилі модерн.
Будова гармонійно вписується в навколишній ансамбль площі Міцкевича. Чітка фронтальна композиція, пропорційні архітектурні форми і гармонія розділення фасадів-підкреслюють цінність і значення будинку.
В ХІХ ст. був власністю Вєчинських(Ян Вєчинський - радник міста), з поч. хх ст і до 1939 року належав братам Якову, Олександру та Казимиру Левицьким, вони мали тут магазин"Казимир Левицький" по продажу перських килимів, китайського срібла, порцеляни, майоліки. Фірма "К.Левицький" була створена в 1845 році, до початку століття мала магазин на вул.Трибунальській,6.Кінотеатр відкрили тут брати в 1912 р.називався спочатку "бацйка", потім "Геліос", в 1920-1928 рр. "Фата Моргана", в 1931-44 рр. "Міраж" (власник П.Кульман)
В 199 в будинку сталася пожежа. З того часу стоїть пусткою. В січні 1998 р. почалися роботи по розбірці будинку В 1999 будінок повністю розібрали.
Література: Державний архів
львівської області
(ГАЛО), ф. 2, оп. 2, n1262,
с. 1, 8, 10, 30, 36, 57, 69, 114,
116-118.
Арх. М. В. Рибчанскій